نیترات ترکیبات معدنی شامل نیتروژن و اکسیژن، NO3 (یک نیتروژن و سه مولکول اکسیژن) است. این ترکیبات با عناصر دیگر مانند سدیم و پتاسیم همراه با نیترات سدیم یا نیترات پتاسیم ترکیب می شوند. نیترات از ترکیب نیتروژن با اکسیژن یا ازن به صورت طبیعی تشکیل می شود. نیتروژن برای همه اجزاء زندگی ضروری است اما سطوح بالای نیترات در آب آشامیدنی می تواند برای سلامتی به ویژه برای نوزادان و زنان باردار خطرناک باشد. نیترات ها نیز در مقادیر زیاد کود حیوانی و گیاهی تولید می شوند  همچنین در دود اگزوز صنعتی یا خودرو نیز آزاد می شود.

از کجا و چگونه نیترات به آب آشامیدنی می رسد ؟

نیترات می تواند به طور طبیعی در سطح و آبهای زیر زمینی اتفاق بیفتد که به طور کلی باعث مشکلات سلامتی نمی شود. سطوح بالای نیترات در آبهای چاه اغلب از ساخت و سازهای نامناسب، موقعیت مکانی نامناسب، استفاده بیش از حد کودهای شیمیایی یا دفع نامناسب زباله های انسانی و حیوانی تشکیل می شود.

نیترات در آب مصرفی از نظر مقدار نیتروژن موجود یا از نظر نیتروژن و اکسیژن اندازه گیری می شود. استاندارد فدرال برای نیترات در آب آشامیدنی ۱۰ میلی گرم در لیتر ( نیترات N) و یا ۴۵ میلی گرم در لیتر ( نیترات NO3) است. به غیر از موارد مشخص شده دیگر، سطوح نیترات معمولا به مقدار موجود در نیتروژن اشاره می کند که به طور معمول استاندارد ۱۰ میلی گرم در لیتر است.

قرار گرفتن در معرض آب آشامیدنی با سطوح نیترات بالا یک مشکل بالقوه برای سلامتی در ابتدا برای نوزادان است. نوزادان مقدار زیادی آب را نسبت به وزن بدن خود مصرف می کنند به خصوص اگر آب برای مخلوط کردن فرمول های پودری با آب استفاده شود، همچنین سیستم های گوارشی نابالغشان نسبت به دستگاه گوارش بزرگسالان نیترات را به نیتریت سریع تر کاهش می دهند.

مخاطرات بهداشتی ناشی از غلظت های زیاد نیترات در آب مصرفی شامل موارد زیر است.

– بیماری متهوگلوبین در نوزادان زیر شش ماه

– تشکیل نیتروزآمینها

– احتمال بروز سقط جنین

حال می توان این نیترات موجود در آب آشامیدنی را با استفاده از فرآیندهای اسمز معکوس و تبادل یونی حذف کرد.

شرکت کاسپین ارتباط عرشیا پیشگام در ارائه خدمات آب و فاضلاب، طراح و سازنده انواع دستگاه های تصفیه آب اعم از خانگی، نیمه صنعتی، صنعتی وتهیه و توزیع انواع فیلترهای کارتریج در اندازه های متفاوت و قطعات و لوازم یدکی، آماده ارائه خدمات به مشتریان گرامی می باشد. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق راه های ارتباطی ذیل با کارشناسان مجرب این مجموعه در ارتباط و نیز جهت سفارش و خرید آنلاین محصولات به سایت www.shopccra.com مراجعه نمایید.