در مطلب قبل به توضیح چگونگی کار فیلتراسیون استخر پرداختیم حال در این مطلب به مواد شیمیایی برای تصفیه آب استخر می پردازیم .

سیستم فیلتر استخر برای تمیز کردن آب سنگین و کثیف می باشد. اما انجام یک تنظیم دقیق شیمیایی لازم است. مهم است که به دلایل مختلف تعادل شیمیایی موجود در استخرها را به دقت بررسی کرد.

۱- پاتوژن های خطرناک مانند باکتری ها در آب شکوفا می شوند. استخر پر از آب تصفیه شده می تواند مکان مناسبی برای میکروارگانیسم های حامل بیماری از یک شخص به شخص دیگر باشد.

۲- آب با تعادل شیمیایی اشتباه می تواند به قسمت های مختلف استخر آسیب برساند.

۳- آب با تعادل نا مناسب می تواند پوست و چشم را ملتهب کند.

۴- آب با تعادل نامناسب می تواند بسیار تیره شود.

برای مراقبت از عوامل بیماری زا، باید یک ماده ضد عفونی کننده به آب اضافه کرد تا ویروس ها را از بین ببرد. محبوب ترین ضد عفونی کننده استخر ، عنصر کلر است که به شکل یک ترکیب شیمیایی مانند هیپوکلرید کلسیم ( یک جامد ) یا هیپوکلرید سدیم (یک مایع) می باشد. با افزودن این ترکیب به آب، کلر با آب واکنش نشان می دهد تا مواد شیمیایی مختلفی تشکیل شود که مهمترین آنها اسید هیپوکلروس است.

اسید هیپوکلروس با حمله به لیپیدها در دیواره سلولی و از بین بردن آنزیم ها و ساختارهای داخل سلول از طریق واکنش اکسیداسیون ، باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا را از بین می برد.

کلر به طور معمول به شکل مایع ، پودر یا قرص تهیه می شود (اگرچه برخی از متخصصان از کلر گازی استفاده می کنند) ، و می توان آن را در هر نقطه از چرخه اضافه کرد. متخصصان استخر معمولاً توصیه می کنند که آن را درست بعد از فرآیند فیلتر ، استفاده از فیدر(خوراک دهنده) شیمیایی اضافه کنید. اگر به طور مستقیم به استخر اضافه شود ، برای مثال با استفاده از قرص ها در جعبه های کفگیر ، کلر در آن مناطق بیش از حد متمرکز می شود.

یکی از مشکلات اسید هیپوکلروز این است که به تنهایی پایدار نیست. این ماده هنگام قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش خورشید کاهش می یابد و ممکن است با سایر مواد شیمیایی ترکیب شود تا ترکیبات جدید ایجاد شود. کلرورهای استخر غالباً حاوی ماده تثبیت کننده مانند اسید سیانوریک هستند که با کلر واکنش نشان می دهند تا یک ترکیب پایدارتر تشکیل شود که هنگام قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش ، به آسانی تخریب نمی شود.

حتی ممکن است یک تثبیت کننده اسید هیپوکلروز با سایر مواد شیمیایی ترکیب شود و ترکیباتی تشکیل دهد که ضد عفونی کننده چندان موثری نیست. به عنوان مثال ، اسید هیپوکلروز ممکن است با آمونیاک موجود در ادرار ، از جمله موارد دیگر ، برای تولید کلرامین های مختلف ترکیب شود. کلرامین ها نه تنها ضد عفونی کننده ضعیف نیستند بلکه در واقع می توانند پوست و چشم را تحریک کنند و بوی نامطبوع دهند. بوی متمایز و سوزش چشم در استخرهای شنا در واقع ناشی از کلرامین ها است و نه اسید هیپوکلروز معمولی.

بوی قوی معمولا به معنای کلر آزاد (اسید هیپوکلروز) بسیار کم به جای خیلی زیاد است. برای رهایی از کلرامین ها ، متولیان استخر باید برای درمان استخر از شوک استفاده کنند – برای پاک کردن مواد آلی و ترکیبات شیمیایی بی فایده ، یک دوز غیرمعمول شیمیایی را اضافه کنید.

تشکیل کلرامین به دومین عنصر مهم در شیمی استخر مربوط می شود و pH مناسب را در استخر حفظ می کند.

شما عزیزان می توانید از طریق راه های ارتباطی ذیل با کارشناسان مجرب و حرفه ای این مجموعه در ارتباط و نیز جهت سفارش و خرید آنلاین محصولات به سایت  www.shopccra.com   مراجعه نمایید.

 تلفن:  ۶۵۵۲۲۹۲۳ – ۶۵۵۲۲۹۶۳(۰۲۱)              همراه: ۰۹۱۲۲۹۷۲۰۹۱ – ۰۹۳۶۴۸۴۸۹۲۰