سختی گیر رزینی

روش های جلوگیری و حذف سختی آب

برای حدف سختی آب روش های  متفاوتی وجود دارد که معمول ترین روش ها برای حذف سختی استفاده از سختی گیرهای رزینی ( تبادل یونی ) و نیز روش شیمیایی سختی گیری می باشد.

در سختی گیرهای رزینی یون های کلسیم و منیزیم موجود در آب با عبور از ستون رزین کاتیونی با یون سدیم جایگزین شده و آب سخت به آب نرم تبدیل می شود. در نتیجه آب خروجی از دستگاه تنها حاوی نمک سدیم می باشد. رزینهای دستگاه سختی گیر پس از مدت زمان معینی  خاصیت خود را از دست می دهند و کارایی آنها پایین می آید. اگر رزین با محلول کلر و سدیم 10% شستشو شود، قابلیت سختی گیری خود را دوباره بدست می آورند. غلظتهای کمتر و یا بیشتر نمک اثر کمتری دارند. استفاده از آبهای آلوده و دارای مواد معلق و همچنین آبهایی که دارای املاح آهن، منگنز، مس و دیگر فلزات سنگین می باشند، رزینها را  از بین می برند و میزان آب خروجی دستگاه سختی گیر را کم می کنند. بهتر است قبل از دستگاه سختی گیر، مواد معلق آب توسط یک فیلتر شنی جدا شوند و برای کاهش املاح فلزات سنگین فرایند لازم به کار گرفته شود. راه اندازی، بهره برداری و تجدید بار دستگاه سختی زدایی ممکن است دستی، با فرمان الکترونیکی، و یا به طور خودکار انجام گیرد.

هر دستگاه سختی گیر رزینی از ورق کربن استیل ساخته شده و شامل دریچه بازدید، شبکه لوله کشی مجهز به نازل های ورودی و خروجی آب، شیر آلات، فشار سنج و مخزن پلی اتیلنی ذخیره محلول کلرو سدیم می باشد. اندازه سختی گیرها بستگی به مقدار عبور آب در واحد زمان (دبی) از سختی گیر و میزان املاح موجود در آب دارد. توانایی کارکرد هردستگاه نیز بستگی به عبورآب، سرعت حرکت آب ومقدار سختی آب دارد. حداقل 2 و حداکثر 5 اتمسفر فشار کاری مناسب برای دستگاه های سختی گیر می باشد.

تفاوتهای دستگاه های بی کیفیت و دستگاه های دارای تاییدیهCCRA   

-1  جنس پوسته فیلترها در دستگاه های مورد تاییدیه از پلی کربنات های بهداشتی ضد خش و مات شدن است دارای دو اورینگ هستند که باعث عدم نشتی آب می شود اما دستگاه های بی کیفیت از موادی ساخته شده اند که برای سلامتی مضر هستند و بیماری زا می باشند این دستگاه ها دارای یک اورینگ هستند و احتمال نشت آب وجود دارد .

2- پمپ دستگاه های مورد تایید CCRA  بدون لرزش و صدا است آرم پمپ در انتهای پمپ حک شده است پمپ ها دارای شماره سریال هستند، اما در پمپ های متفرقه آرم فقط به صورت لیبل بر روی آن چسبانده شده است و دارای صدا و لرزش در حین تصفیه هستند .

3- جنس ممبران های مورد تایید CCRA فیلم تک امریکا  یا CSM  کره است که کارایی خود را هنگامی که سختی آب بالا است هم حفظ می کنند اما ممبران های متفرقه کارایی خوبی ندارند و هنگامی که سختی آب بالا باشد توانایی گرفتن املاح زیاد را ندارند .

4- جنس فیلتر های کربنی در دستگاه های مورد تاییدیه CCRA  از کربن پوسته نارگیل است اما در دستگاه های متفرقه از زغال سنگ استفاده می شود که بسیار مضر است .

5- جنس مخزن دستگاه های مورد تاییدیه CCRA  پلی پروپیلن است که تبادل حرارتی کمی به محیط دارد و دارای استاندارد و سازمان بهداشت جهانی است اما در دستگاه های متفرقه نا مرغوب استفاده می شود که آب در آنها در اثر ماندن بو می گیرد و هیچگونه استانداردی ندارد.

بابت ثبت سفارش و خرید با ما در تماس باشید.

تلفن : 65522963 – 65522923 – 021       همراه : 09122972091 – 09364848920