راهنمای تعویض فیلتر مرحله 1 و 2 و 3

فیلترهای دستگاه تصفیه آب باید به طور منظم تعویض شوند تا آب سالم در اختیار شما قرار بدهند. در این مطلب سعی شده است تا یک راهنمای تعویض فیلتر تصفیه آب برای فیلترهای مرحله اول و مرحله دوم و مرحله سوم  به شما داده شود.تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب RO

ابتدا ابزار و لوازم زیر را آماده داشته باشید:

1 – کارتریج های استاندارد و بهداشتی شامل

3 – آچار مخصوص محفظه های دستگاه

4 – دستمال جهت خشک کردن رطوبت

5 – یک جفت دستکش تمیز و بهداشتی

مراحل تعویض فیلترها

ابتدا شیر ورودی آب به دستگاه تصفیه آب را تا آب لوله کشی وارد سیستم تصفیه آب نشود. بعد شیر روی مخزن را ببندید. شیر برداشت را باز کنید تا باقیمانده آب از داخل شلنگ ها و لوله های دستگاه تخلیه شود. یک ظرف یا یک لگن زیر دستگاه بگذارید. به وسیله آچار مخصوص، هوزینگ اول را با دقت باز کنید که محفظه  لبریز از آب است تا آب کمتری از داخل محفظه به بیرون ریخته شود. آب داخل محفظه را تخلیه کنید و فیلتر الیافی کهنه را از داخل آن خارج کنید. هوزینگ را با دقت بشوید. بهتر است از مواد شوینده شیمیایی استفاده نکنید. در حالی که دستکش تمیز و بهداشتی به دست کرده اید فیلتر الیافی پنج میکرون جدید را بردارید، آن را از داخل نایلون خارج کرده و داخل هوزینگ قرار دهید. محفظه را مجددا ببندید. ابتدا با دست آن را محکم کنید و سپس یک دور به وسیله آچار آن را سفت کنید. دقت کنید که محفظه های دستگاه تصفیه آب خانگی به وسیله دست کاملا سفت و آب بند می شوند. اما می توانید جهت اطمینان یک دور با آچار آن را سفت تر کنید اما بیشتر از یک دور به هیچ وجه لازم نیست و بعدا در باز کردن مجدد آن به مشکل میخورید.

مراحل فوق تعویض فیلتر را برای هوزینگ های شماره 2 و 3 تکرار کنید. در محفظه شماره 2 فیلتر کربن فعال و در محفظه شماره 3 فیلتر کربن بلاک را قرار دهید. به وسیله یک دستمال خشک ، تمام اجزای دستگاه و خصوصا محفظه را کاملا خشک کنید. هوزینگ مرحله سوم را نبندید و به جای آن یک پارچ زیر مرحله سوم نگاه دارید. توجه داشته باشید که فیلتر مرحله دوم دارای یک واشر می باشد و آن باید رو به بالا باشد. سپس آب ورودی دستگاه را باز نمایید و دوشاخه برق را به پریز بزنید بگذارید آب از مرحله اول و دوم عبور کند و از مرحله سوم خارج شود و درون پارچ تخلیه میشود به اندتعویضازه دو تا سه پارچ باید آب از فیلتر مرحله سوم خارج شود تا فیلتر مرحله دوم خوب شستشو شود سپس هوزینگ سوم را ببندید اما آن را سفت نکنید تا  از آب پر شود و از هوزینگ سریز شود سپس آن را نیز با دست یا همان اچار مخصوص سفت نمایید. شیر ورود آب به دستگاه تصفیه آب را باز کنید تا آب لوله کشی وارد دستگاه شود. شیر روی تانک ذخیره آب را باز کنید. تک تک محفظه ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید آب از جایی به بیرون نشت نمی کند. شیر برداشت را باز کنید و اجازه بدهید آب تانک به طور کامل تخلیه شود و سپس شیر برداشت را ببندید.

دستگاه تصفیه آب آماده استفاده است. ممکن است در ابتدا کمی ذرات سیاه رنگ کربن در داخل آب مشاهده شود. این پودر سیاه رنگ به ” خاک کربن ” معروف است که به دلیل نو بودن فیلتر کربنی از آن خارج می شود و به هیچ عنوان مضر نمی باشد. اما چنانچه از ظاهر آن ناراضی هستید می توانید شیر برداشت راباز بگذارید تا کربن کاملا شسته شود و این مشکل برطرف گردد.

نکات قابل توجه:

عدم تعویض به موقع فیلتر مرحله اول باعث اشباع شدن سریع فیلترهای مرحله ۲ و ۳ میگردد.

اشباع شدن بیش از موعد فیلترهای کربنی( فیلترهای مرحله اول ودوم)  موجب تخریب زود هنگام ممبران میگردد.

در صورتی که کیفیت آبی که قرار است توسط دستگاه تصفیه آب شما تصفیه، بهداشتی وخوش طعم گردد از نظردرجه آلودگی و مواد فیزیکی و بیولوژیکی معلق در آن خارج از حد استاندارد و متعارف باشد. می بایست فیلتر مرحله اول را درزمانهای بسیار کوتاه تر از حد معمول تعویض وجایگزین نمایید.

درصورت عدم رعایت این موضوع بسیار مهم ، نه تنها دستگاه تصفیه آب شما آب را تصفیه نمی نماید. بلکه بقیه فیلترها را هم نیزاز جمله فیلتر ممبران که قیمت بالاتری نسبت به سایر اجزاء دستگاه دارد را خراب کرده و شما مجبورید که هزینه های نا خواسته دیگری را متقبل شوید.

توجه داشته باشید که اهمیت تعویض فیلتر مرحله اول (فیلتررسوب گیر) به اندازه اهمیت تعویض به موقع روغن اتومبیل شماست.


کارشناسان شرکت کاسپین ارتباط عرشیا جهت ارائه مشاوره و راهنمایی در خدمت شما هستند. با ما در تماس باشید.

021-65522963

021-65522923