توضیح انواع رزین های تبادل یونی در صنعت آب و فاضلاب

شرکت کاسپین ارتباط عرشیا فعال در زمینه آب و فاضلاب
شرکت کاسپین ارتباط عرشیا فعال در زمینه آب و فاضلاب
2020-03-15
انواع رزین های تبادل یونی صنعت تصفیه آب و فاضلاب
انواع رزین های تبادل یونی صنعت تصفیه آب و فاضلاب
2020-03-16
نمایش همه
توضیح انواع رزین های تبادل یونی در صنعت آب و فاضلاب

توضیح انواع رزین های تبادل یونی در صنعت آب و فاضلاب

تبادل یونی یک فناوری فوق العاده و همه کاره است که اغلب در تصفیه آب صنعتی و جداسازی انتخابی مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه انواع مختلفی از رزین های تبادل یونی در بازار وجود دارد که با دانستن کارایی و عملکرد آنها می توان به راحتی برای صنایع مختلف از آنها استفاده کرد.

رزین های تبادل یونی موادی هستند که واکنش های تبادل یونی را تسهیل می کنند. آنها از ماتریس های پلیمری تشکیل شده اند که گروه های عملکردی یونی را با یون های دارای بار مثبت (کاتیونی) و یون های دارای بار منفی (آنیونی) به طور دائم محدود هستند. حال در این مطلب به توضیح انواع رزین های تبادل یونی پرداخته ایم.

  • رزین های تبادل کاتیونی اسیدی قوی :

رزین های تبادل کاتیونی اسیدی قوی حاوی یک گروه اسیدی قوی است که برای تبادل با یون های فلزی در محلول موجود است که برای تبادل با یون های فلزی در محلول موجود است. اسید متداول مورد استفاده اسید سولفونیک است که به عنوان اسید بسیار یونیزه می شود و نمک سدیم به تبادل کاتیون هایی مانند +Ca2 و +Mg2 در آب هنگام از بین بردن رزین می توانند با اجازه دادن به محلول اسید یا NaCl در بستر دوباره احیاء شوند و ظرفیت تبادل آن تقریبا در کل PH متاثر نمی شود.

  • رزین های تبادل کاتیونی اسیدی ضعیف :

گروه کربوکسیلیک اسید جایگزین گروه اسید سولفونیک در رزین های کاتیون اسید ضعیف می شود. گروه اسیدی ضعیف از هم جدا شده و ظرفیت تبادل PH وابسته به فعالیت بیشتر در دامنه قلیایی است.

  • رزین های تبادل آنیونی پایه قوی :

مانند رزین های اسیدی قوی، رزین های پایه قوی نیز بسیار یونیزه شده و در کل محدوده PH موثر هستند. گروه های آنیونی کواترنر (چهارتایی) مانند گروه های تری متیل آمونیوم یا هیدروکسیل استفاده منظم دارند. آنها با آنیون های موجود در آب واکنش نشان داده و محلول اسیدی را به محلول خنثی تبدیل می کنند. بازسازی با یک محلول قلیایی قوی مانند هیدروکسید سدیم، رزین را احیاء می کند.

  • رزین های تبادل آنیونی پایه ضعیف :

درجه یونیزاسیون رزین های پایه ضعیف با PH محلول کنترل می شود. بالاتر از PH 7.0 سرعت ظرفیت تبادل کاهش می یابد. آنها اسیدها را جذب می کنند و در تجزیه نمک ها موثر نیستند. احیاء با پایه های ضعیفی مانند کربنات سدیم، هیدروکسید آمونیوم یا آمین ها انجام می شود.

توضیح انواع رزین های تبادل یونی در صنعت آب و فاضلاب

توضیح انواع رزین های تبادل یونی در صنعت آب و فاضلاب

شرکت کاسپین ارتباط عرشیا کمپانی ccra پیشگام در ارائه خدمات آب و فاضلاب، طراح و سازنده انواع دستگاه های تصفیه آب اعم از خانگی، نیمه صنعتی، صنعتی وتهیه و توزیع انواع فیلترهای کارتریج در اندازه های متفاوت و قطعات و لوازم یدکی، آماده ارائه خدمات به مشتریان گرامی می باشد. 

ccra با تامین قطعات ولوازم یدکی دستگاه تصفیه آب برند و انواع فیلتر دستگاه تصفیه آب به صورت کاملا اصل و اورجینال و با کادری مجرب و کار آزموده در اسرع وقت آماده خدمت رسانی بصورت حضوری درمحل شما مصرف کنندگان محترم , آمادگی خویش را اعلام می دارد

جهت سفارش و خرید اینترنتی دستگاه تصفیه آب اینجا را کلیک نمایید.

جهت هرگونه سفارش وخرید با شرکت تماس بگیرید.

تلفن تماس: ۶۵۵۲۲۹۲۳-۶۵۵۲۲۹۶۳-۰۲۱           همراه: ۰۹۳۶۴۸۴۸۹۲۰-۰۹۱۲۲۹۷۲۰۹۱