تی دی اس متر آبtds چیست؟

ابتدای حروف لاتین Total dissolved solids به معنی معنی کل مواد جامد محلول است. واحد اندازه گیری آن ppm است. هر یک ppm ، یک گرم مواد جامد محلول در هر کیلوگرم در آب است. تی دی اس را نمی‌توان به عنوان معیار اصلی مشخص کننده کیفیت آب در نظر گرفت و بیشتر درجه شفافیت آب را مشخص میکند. منظور از tds  کل مواد جامد محلول در آب است که برابر مجموع غلظت همه یونهای موجود در آب میباشد.

اگر این سوال در ذهنتان مطرح شده است که مقدار مجاز ppm موجود در آب چقدر است متاسفانه باید گفت که اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد و دقیقا نمیتوان گفت که مقدار مجار چقدر است. اما این را همه می دانیم که هرچه مقدار ppm موجود در آب بالاتر باشد آب آلوده تر و هرچه این مقدار کمتر باشد آب پاکیزه تر است.

میزان کل جامدات محلول در آب از دو نظر قابل بررسی است: مقدار مجاز و مقدار مطلوب.

مقدار مجاز: حداکثر مقدار مجاز سختی آب آشامیدنی در استاندارد آب شرب ذکر شده است و مقدار مطلوب: در مورد مقدار مطلوب کل جامدات محلول در آب، آنچه که مسلم است هرچقدر ناخالصی‌های محلول در آب خصوصاً آن دسته از ناخالصی‌ها که برای بدن مضر هستند نظیر نیترات کمتر باشد آب گواراتر و سالم تر خواهد بود. از طرفی کاهش سختی آب ممکن است تغییر طعم آب را به دنبال داشته باشد و از آنجا که طعم و مزه آب یک پارامتر نسبی است و برای مصرف کنندگان مختلف متفاوت است، آستانه تغییر مزه نیز قابل اندازه‌ گیری نبوده و لذا در استاندارد ذکر نشده است.
تلخ شدن آب تصفیه شده بی ارتباط با سختی آب نیست. بهترین عددی که برای تنظیم tds آب تصفیه شده در نظر گرفته می شود بین ۶۰ الی ۱۴۰ و برخی نیز عقیده دارند تا ۱۷۵ نیر خوب است . هرچه مقدار سختی آب پایین تر باشد نیترات آب کمتر است. اگر tds آب پایین تر از ۶۰ بیاید احتمال تلخ شدن آب بسیار است. بهتر است زمانی که دستگاه تصفیه آب نو و جدید می خرید مقدار tds  آن کمی بالاتر از مقدار دلخواهتان باشد. مثلا : اگر می خواهید مقدار tds  بین ۷۰ الی ۱۲۰ باشد باید  سختی آب را بر روی مثلا ۲۰۰ رها کنید.
در مقالات بعدی درباره طرز عملکرد tds  سنج را توضیح می دهیم.


جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل کنید:

۰۲۱-۶۵۵۲۲۹۶۳

۰۲۱-۶۵۵۲۲۹۲۳