تعریف رزین کاتیونی

پدیده تبادل یونی برای اولین در سال ۱۸۵۰ کشف شد. و سپس با گذشت زمان و انجام آزمایش های متعدد ثابت شد که کانی های طبیعی مثل رزین ها قابلیت تبادل یون دارند. یون های کاتیونی قادر هستند یون های موجود در آب را مثل کلسیم و منیزیم به خود جذب کنند.

به صورت کلی رزین کاتیونی مفید باید ویژگی هایی داشته باشد و خود دارای یون باشد. رزین های کاتیونی نباید در آب حل شوند و فضای کافی را برای تعویض یون داشته باشند. یعنی یون های مثبت بتوانند به راحتی وارد رزین شده و یا از آن خارج شود.

از رزین های کاتیونی جهت تصفیه آب استفاده می کنند و رزین ها قادرند میزان سختی آب را به طور چشمگیری کاهش دهند. پر مصرف ترین رزین کاتیونی در صنعت تصفیه آب رزین کاتیونی سدیمی می باشد.

رزین های کاتیونی به صورت کلی در دو دسته قرار می گیرند.

  • رزین کاتیونی قوی

  • رزین کاتیونی ضعیف

رزین های کاتیونی قوی قادر هستند تا تمامی کاتیون های موجود در آب ورودی را جذب کنند اما رزین های کاتیونی ضعیف، توانایی جذب کاتیون هایی را دارد که به قلیائیت آب مربوط است.

در مخازن سختی گیر کاتیونی، رزین های کاتیونی سدیمی وجود دارد. آب ورودی به مخزن شامل یون های کلسیم و منیزمی بوده که سختی آب را بالا برده اند. این یون ها یا یون سدیم موجود در رزین های کاتیونی تعویض می شوند و در نتیجه این فرآیند آب خروجی سختی خود را از دست داده و نرم تر می شود. این کار آنقدر تکرار می شود تا زمان احیای رزین ها فرا برسد.

احیای رزین کاتیونی بوسیله محلول آب نمک انجام می شود و طی آن یون های کلسیم و منیزیم موجود در رزین ها با سدیم موجود در نمک تعویض می شوند و سپس رزین پر از یون های سدیم شده و برای گرفتن سختی آب آماده می شود.

تعریف رزین کاتیونی

تعریف رزین کاتیونی

شرکت کاسپین ارتباط عرشیا کمپانی ccra پیشگام در ارائه خدمات آب و فاضلاب، طراح و سازنده انواع دستگاه های تصفیه آب اعم از خانگی، نیمه صنعتی، صنعتی وتهیه و توزیع انواع فیلترهای کارتریج در اندازه های متفاوت و قطعات و لوازم یدکی، آماده ارائه خدمات به مشتریان گرامی می باشد.

ccra با تامین قطعات ولوازم یدکی دستگاه تصفیه آب برند و انواع فیلتر دستگاه تصفیه آب به صورت کاملا اصل و اورجینال و با کادری مجرب و کار آزموده در اسرع وقت آماده خدمت رسانی بصورت حضوری درمحل شما مصرف کنندگان محترم , آمادگی خویش را اعلام می دارد.

جهت سفارش و خرید اینترنتی دستگاه تصفیه آب اینجا را کلیک نمایید.

جهت هرگونه سفارش وخرید با شرکت تماس بگیرید.

تلفن تماس: ۶۵۵۲۲۹۲۳-۶۵۵۲۲۹۶۳-۰۲۱           همراه: ۰۹۳۶۴۸۴۸۹۲۰-۰۹۱۲۲۹۷۲۰۹۱