وظیفه شیر برقی این است که وقتی پمپ خاموش باشد آب ورودی به دستگاه را قطع می کند اگر شیر برقی در دستگاه تصفیه آب موجود نباشد آب میزان فشار لازم برای عبور از ممبران را ندارد.

در این صورت آب از شیر ورودی وارد دستگاه تصفیه آب شده و از فلو فاضلاب عبور کرده و وارد خروجی فاضلاب ممبران خواهد شد که باعث هدر رفتن آب خواهد شد. پس جهت جلوگیری از این مشکلات وجود شیر برقی در دستگاه لازم است.

شیر های برقی بطور کلی به دو دسته عمده تقسیم می شوند:

۱ – شیر برقی های NO – Normally Open

این شیر ها در حالت معمولی ( بدون برق ) باز هستند و به محض برقرار شدن جریان برق  ، بسته می شوند و مانع عبور آب از دستگاه می شوند.

۲- شیر برقی های NC – Normally Close 

این شیر ها در حالت معمولی ( بدون برق ) بسته هستند و به محض برقرار شدن جریان برق، بازشده و اجازه عبور آب به دستگاه را می دهند.

در شیر برقی از نوع NC هنگامی که جریان الکتریسیته در مدار برقرار می شود، راه عبور آب باز خواهد شد و به محض قطع جریان الکتریسیته به هر دلیل، آب از این شیر عبور نخواهد کرد.

زمانی که مخزن ذخیره پر شده و شیر برداشت نیز بسته است سویچ قطع فشار بالا باعث قطع شدن جریان برق و خاموش شدن پمپ می شود. هنگامی که پمپ دستگاه خاموش است آب توسط فیلتر ممبران تصفیه نمی شود که در این صورت برای جلوگیری از هدر رفت آب از شیر برقی استفاده خواهد شد.

شیرهای برقی NC ممکن است دچار دو مشکل عمده شوند. در هنگام برقراری جریان برق و روشن شدن پمپ، اجازه عبور آب را نمی دهند و یا در هنگام قطع جریان برق  و خاموش بودن پمپ اجازه عبور آب را می دهند که در این حالت آب یکسره وارد فاضلاب شده و هدر می رود.

روش تست شیر برقی:

۱-  دو شاخه برق دستگاه را از پریز بکشید. شیلنگ خروجی شیر برقی را از ورودی پمپ خارج کنید. اگر جریان آب برقرار باشد، شیر برقی معیوب است و می بایست تعویض شود. اما اگر جریان آب قطع شده باشد به مرحله ( ۲ ) بروید.

۲- دو شاخه را مجددا به برق متصل کنید، در این حالت می بایست جریان آب برقرار شود، در غیر این صورت نیز شیر برقی معیوب است.

نکته:

شیر برقی توسط دو رشته سیم به سیم های ورودی پمپ دستگاه متصل شده است. جهت جریان ورودی و خروجی آب روی شیر به صورت یک فلش نشان داده شده است. در صورتی که از اتصالات شیر برقی آب نشت می کند، می بایست محل رزوه ها را با نوار تفلون آب بندی کنید .

شرکت کاسپین ارتباط عرشیا پیشرو در عرضه و توزیع انواع مواد اولیه مورد نیاز صنایع آب و فاضلاب می باشد که محصول و قطعات جانبی دستگاه تصفیه آب با کیفیت فوق را با بهترین قیمت عرضه می دارد.

جهت خرید اینترنتی از کمپانی CCRA اینجا را کلیک نمایید.

جهت ارائه مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.