این روش برای حذف مواد معلق، کدورت، رنگ، بو ، طعم، کلرمازاد، باکتری ها، ویروس ها، میکروب ها و در نهایت املاح محلول در داخل آب به کار می رود. تمامی این مواد توسط واحدهای پیش تصفیه فیزیکی و اسمز معکوس از داخل آب تا درصد زیادی حذف می شوند.

دستگاه های تصفیه فیزیکی آب به روش اسمز معکوس امروزه در صنایع بسیار زیادی از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، آب و فاضلاب، صنایع دارویی ، بهداشتی، غذایی، الکترونیک و … کاربرد فراوانی دارند همچنین این دستگاه ها می توانند کل مواد جامد محلول در آب را از مقدار مجاز برای آبیاری و آشامیدن حذف نمایند.

آب تصفیه نشده درصنایع مختلف مشکلات زیادی را برای تولیدات هر صنعت بوجود خواهد آورد. با بکارگیری این تکنولوژی اسمز معکوس می توان برای تولید محصولات با کیفیت بالا کارخانجات و صنایع مختلف استفاده نمود.

 برخی از عملکردهای روش اسمز معکوس عبارتند از :

۱- نمک زدایی از آب دریا و تبدیل آن به آب قابل شرب

۲- نمک زدایی از آب چاه، شور، لب شور و غیره

۳- تولید آب فوق خالص برای آزمایشگاه ها، صنایع الکترونیک و داروسازی ها

۴- تلغیظ آب میوه، شیر یا محلول های شکر

۵- تلغیظ قهوه، چای، سوپ و غیره

۶- تلغیظ آمینواسیدها (و سایر مواد آلی) و موارد مشابه

تشریح فرایند اسمز معکوس

فرایند اسمزی به عبور آب از بخش محلول رقیق به بخش محلول غلیظ از درون یک غشاء نیمه تراوا گفته می شود. درآغاز فرایند سطح مایعات در دو قسمت مساوی است ولی به دلیل اینکه غلظت ها تمایل دارند در دو قسمت محلول یکسان شوند مولکول های آب از بخش محلول رقیق تر از غشاء عبور کرده و به درون محلول غلیظ نفوذ می کنند و سطح مایع در بخش غلیظ افزایش می یابد.

 جریان مولکول های آب از درون غشاء تا آنجا ادامه دارد که اختلاف سطح مایع (اختلاف فشار) در دو بخش ، مانع حرکت مولکول های آب شود.

 اختلاف فشار در بخش جدا شده توسط غشاء که در آن از جریان خالص مولکول های آب جلوگیری می نماید ، را فشار اسمزی می نامند. حال چنانچه فشاری بیش از فشار اسمزی به بخش محلول غلیظ وارد شود ، عکس پدیده اسمزی بروز می کند. به عبارت دیگر مولکولهای آب از بخش محلول غلیظ تر به بخش محلول رقیق تر جریان می یابند. این پدیده را اسمز معکوس می گویند.

شرکت کاسپین ارتباط عرشیا افتخار دارد با کادری مجرب و دانش آموخته در زمینه طراحی، ساخت و راه اندازی سیستم های تصفیه آب فیزیکی آب به روش اسمز معکوس گامی هر چند کوچک در جهت بهبود کیفیت آب و فاظلاب برداشته و سهم کوچکی در رفع نیازها و مشکلات صنایع مختلف ایفا نماید.

برای خرید و سفارش محصولات تماس حاصل نمایید.